ارتباط ضعیف صنعت و دانشگاه، ضعفی اساسی در مسیر توسعه یافتگی است

ارتباط ضعیف صنعت و دانشگاه، ضعفی اساسی در مسیر توسعه یافتگی است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «برات قبادیان» امروز (دوشنبه) در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) در دانشگاه تهران افزود: معضل ضعف ارتباط صنعت و دانشگاه از آنجا شروع شد که صنعت با دلارهای مفت نفتی، فناوری وارد کرد و خود را بی‌نیاز از دانشگاه دید و از طرفی، دانشگاه پول اداره خود را از دولت گرفت و از صنعت روی برگرداند.

وی بیان‌داشت: وجود بیش از ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها، گواه این موضوع و امیدواری کم جامعه به تربیت نیروی انسانی کارآمد از دل دانشگاه‌هاست.

قبادیان تصریح‌کرد: این در حالی است که در جهان، انقلاب‌های صنعتی بر بستر دانایی شکل گرفته و پیشرفت‌های حاصله از مسیر دانشگاه گذشته است.

وی بر لزوم حمایت هرچه بیشتر از استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: دانشگاهیان نباید تمرکز خود را بر ارائه مقاله بگذارند، در حالی که می‌توان هم به حل مسائل پرداخت و هم مقاله داد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت تاکید کرد: امروز نمی‌توان همچون گذشته به صورت سنتی کشور را اداره کرد، بلکه سرمایه‌گذرای و تحقیق و توسعه (R&D) می‌خواهد.

وی با اشاره به استفاده کشورهای پیشروی معدنی از پهپادها در مقوله اکتشاف، یادآور شد: این در حالی است که در کشورمان همچنان از بالگرد برای تصویربرداری استفاده می‌شود.

قبادیان با بیان اینکه اقتصاد پایدار جهان آینده، اقتصادی دانش‌پایه است، ادامه‌داد: صنعت و دانشگاه باید برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان با هم و در کنار هم حرکت کنند و واحدهای صنعتی باید به سراغ نوآوری بروند.

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به عملکرد دانشگاه DHBW در آلمان، آن را دانشگاهی تقاضامحور معرفی کرد که بیش از ۹ هزار کمپانی بزرگ جهانی با آن قرارداد دارند و با بیش از ۳۶۲ هزار دانشجوی بین‌المللی، برای شرکت‌هایی همچون زیمنس، سامسونگ و غیره دانشجو تربیت می‌کند.

وی اضافه‌کرد: در حالی که دانشگاه‌ها در جهان در حال گذار از نسل ۴ (دانشگاه‌های مساله محور) به نسل ۵ (دانشگاه‌های با احساس مسوولیت در قبال جهان) در حال گذار هستند، اما دانشگاه‌های ما ۱ و ۲ (کارمندپرور و آموزش محور) باقی‌مانده‌اند؛ بر این اساس ریل آموزش عالی کشور باید تغییر کند.

قبادیان با اشاره به آغاز انقلاب صنعتی چهارم و انقلاب دیجیتالی در جهان از سال ۲۰۰۶ که نمونه‌هایی جزئی از آن در قالب تاکسی‌های اینترنتی، رمزارزها و دیجی‌کالا در کشورمان نمود پیدا کرده، هشدار داد: اگر در این زمینه دیر بجنبیم حتی با وجود داشتن منابع و مواهب طبیعی و خدادادی زیاد، حتما زمین می‌خوریم.

وی به طرح «تاپ» (طرح توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) وزارت صنعت اشاره کرد که برای توسعه فناوری در صنایع و مشارکت هر چه بیشتر بین صنعت و دانشگاه ایجاد شده و تاکنون پنج هزار مساله در آن تعریف شده است، اما گفت: از بین بیش از ۱.۲ میلیون نفر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور، تاکنون کمتر از ۵۰۰ نفر در سامانه تاپ ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، سومین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی (اینوماین ۳) از امروز (۲۶ مهرماه) به مدت سه روز (تا ۲۸ مهرماه) با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و دیگران بازیگران حوزه معدن و صنایع معدنی و اقتصاد دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی های ویژه

این سایت به فروش میرسد برای استعلام قیمت با شماره 09128399961 تماس بگیرید09128399961
+
اندروید
اندروید
بالا