تامین مالی ۱۲ طرح در بخش صنعت و معدن توسط “بانک ایران زمین”

تامین مالی ۱۲ طرح در بخش صنعت و معدن توسط “بانک ایران زمین”

به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، عملیات و فعالیت‌های بانکی این بانک در دو زمینه بانکداری داخلی و بانکداری بین الملل است. بانکداری بین‌الملل در بر گیرنده کلیه عملیاتی است که بانک در بازار مالی با ارز انجام می‌دهد و یکی از عمده ترین این عملیات، اعطای انواع تسهیلات ارزی می‌باشد که تسهیلات ارزی در قالب یکی از عقود اسلامی با هدف گسترش دامنه فعالیت ارزی، کمک به توسعه اقتصادی، گسترش صادرات و واردات کالا و خدمات در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان واجد شرایط قرار می‌گیرد.

بانک‌ها در راستای حمایت و تامین مالی، تمام یا قسمتی از نیازهای ارزی تولید کنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان بخشهای مختلف اقتصادی از جمله بخش خصوصی و تعاونی، تسهیلات مختلف ارزی را در اختیار آنان قرار می‌دهند. بطوریکه هریک از انواع تسهیلات ارزی در چارچوب مقرارات و ضوابط از پیش تعیین شده به این بخش‌ها تعلق می‌گیرد.

این تسهیلات جهت واردات کالا و خدمات از محل منابع ارزی بانک‌ها، با هدف گسترش صادرات، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در قالب عقود مرتبط با عملیات بانکی بدون ربا در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. موارد مصرف این نوع تسهیلات شامل: تسهیلات پرداختی بابت خرید مواد اولیه با سررسید یکسال و تسهیلات مربوط به خرید ماشین آلات و تجهیزات تولیدی و خدماتی و یا تکمیل طرح های نیمه تمام با سررسید چهار سال، است.

پرداخت این تسهیلات بر اساس آیین نامه تامین مالی صادرات به منظور افزایش توان رقابتی صادرکنندگان کالاها و خدماتشان در جهت تقویت توسعه صادرات کشور صورت می‌پذیرد که در این صورت بانک‌ها با استفاده از منابع ارزی خود، حساب ذخیره ارزی، تسهیلات دریافتی از سایر بانک‌ها و موسسات خارجی و سایر منابع ارزی اقدام به اعطای تسهیلات در چارچوب این آیین نامه بصورت انفرادی و سندیکایی می‌کنند.

این منابع به منظور تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تخصیص یافته است. چراکه سرمایه در گردش، مهمترین نیاز بنگاه های اقتصادی در دوره کنونی است. بر این اساس، بانک ایران زمین سهم خود از منابع مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته را به طور کامل جذب و تخصیص داده است.

همچنین می توان گفت که، عملکرد بانک ایران زمین می‌تواند در توسعه صنعتی کشور، ثبات اقتصادی، نقدشوندگی سریع و آسان، کمک به سرمایه گذاری و فعال کردن بخش غیردولتی در امور صنعتی و کارآفرینی، جلوگیری از نوسانات درآمدهای نفتی و پشتوانه اعتباری کشور در عرصه های بین المللی و اقتصادی، موثر باشد.

از دیگر اقدامات این بانک می‌توان به کاهش مطالبات غیر جاری در طی سال های گذشته بر اساس گزارش بانک مرکزی اشاره کرد که از زمستان سال ۹۷ تا پایان سال ۱۳۹۹ نسبت تسهیلات غیرجاری به‌کل تسهیلات (ریالی و ارزی) از ۱۰ درصد به ۸٫۵ درصد کاهش‌یافته است که این میزان برای بانک ایران‌زمین حدود ۵٫۲ درصد است.

م. خ

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *