تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟

تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟

تبلیغات گسترده برند کره‌ای «دوو» توسط یک تولیدکننده داخلی!/ وزارت صمت به این تقلب ورود می‌کند؟

در حالی رهبر انقلاب بارها از مردم خواستند که سراغ برند خارجی نروند، یک تولیدکننده لوازم خانگی که باید در صف اول تبلیغ برند ایرانی باشد، روی محصول تولید داخلی برند شناخته‌شده «دوو» کره نصب می‌کند که به‌دلیل گمراه‌شدن مصرف‌کننده نوعی تقلب محسوب می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمایت از تولید داخلی و ملی لوازم و ابعاد زیادی دارد، یکی از مهمترین ضرورت‌های حمایت از کالای تولید داخلی، حمایت مردم از خرید کالای ایرانی است، مسئله‌ای که به‌دلیل فرهنگ قدیمی غلطی که متأسفانه از گذشته‌های دور در عموم مردم نهادینه شده است و برند خارجی را به ایرانی ترجیح می‌دهند، به یکی از چالش‌های اصلی در توسعه تولید ملی تبدیل شده است.

مقام معظم رهبری هم که طی سالهای متمادی گذشته حمایت از تولید ملی و داخلی را در رأس شعارها و سیاستهای حمایتی خود قرار داده‌اند، تقریباً در اکثر سخنرانی‌های مرتبط با تولید ملی بر افتخار ایرانی‌ها به خرید کالای ایرانی تأکید کردند و این را که مردم به‌سمت برند خارجی بروند مذموم دانسته‌اند.

ایشان به‌عنوان نمونه در تاریخ 1394/02/09 فرمودند: مصرف‌کننده‌ی باانصاف، مصرف‌کننده‌ی باوجدان هم می‌تواند همین‌جور به تولید کشور کمک کند؛ دنبال اسم و رسم نروند، دنبال بِرَند نروند ـ این حرفی که حالا مرتّب تکرار می‌کنند: بِرَند، بِرَند ـ دنبال مارک نروند؛ دنبال مصلحت بروند. مصلحت کشور، مصرف تولید داخلی است، کمک به کارگر ایرانی است. بعضی‌ها هستند حتّی حاضرند به‌نفع کارگر هم شعار بدهند، رگ گردن را هم درشت کنند و شعار بدهند، امّا در عمل به کارگر ایرانی لگد بزنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین باره اقدامی را که برخی تولیدکنندگان ایرانی برای فروش رفتن کالای خود مارک خارجی بر آن نصب می‌کنند تقبیح می‌کنند و می‌فرمایند: این افتخار نیست؛ این تفاخر غلطی است که ما مارک‌های خارجی را در پوشاکمان، در وسائل منزلمان، در مبلمانمان، در امور روزمره‌مان، در خوراکی‌هایمان ترجیح بدهیم به مارک‌های داخلی؛ در حالی که تولید داخلی در خیلی از موارد بسیار بهتر است. من شنیدم پوشاک داخلی را که در بعضی از شهرستانها تولید می‌شود، می‌برند مارک خارجی می‌زنند، برمی‌گردانند! اگر همین‌جا بفروشند، ممکن است خریدار ایرانی رغبت نکند؛ اما چون مارک فرانسوی دارد، خریدار ایرانی همان لباس را، همان کت و شلوار را، همان دوخت را انتخاب می‌کند؛ این غلط است. (1391/01/01)

ایشان حتی اقدام برخی شرکتهای خارجی در ایران را در مقطعی که به‌واسطه گسترش حمایت ایرانی‌ها از کالای ایرانی، به‌روی کالای خارجی مارک ایرانی می زدند مطلوب ارزیابی کردند و گفتند: همین حالا با همین تبلیغاتی که تا یک حدودی انجام گرفته، بعضی از فروشنده‌ها کالای خارجی خودشان را به‌عنوان کالای داخلی به مشتری می‌فروشند! این را ما خبر داریم ـ بنده اطّلاع دارم، به من گزارش شده ـ یعنی طرف می‌رود یک جنسی را [از فروشنده] می‌خواهد، او خارجی‌اش را دارد و چون می‌داند که مشتری کالای داخلی لازم دارد، به‌دروغ به او می‌گوید «این کالا داخلی است»! این خیلی چیز مطلوبی است، البتّه دروغ چیز بدی است؛ امّا این خیلی خوب است که فروشنده مجبور بشود برای فروش کالای خودش بگوید «این داخلی است»؛ این فرهنگ باید گسترش پیدا کند. (1397/03/20)

مسئله حمایت از برند ایرانی تنها مسئله حمایت مردم نیست، بلکه متأسفانه برخی تولیدکنندگان داخلی هم که باید در خط مقدم حمایت از برند ایرانی باشند، بعضاً در این موضوع خودشان چالش‌زا شده‌اند و برای اینکه کالای خود را بفروشند، یا خدای نکرده با قیمت بالاتری به مصرف‌کننده عرضه کنند، به‌روی کالای تولید داخل مارک خارجی نصب می‌کنند، این در حالی است که تولیدکننده باید اولین مبلّغ مارک و برند ایرانی باشد.

اخیراً در خبرها آمده بود که برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی در راستای حمایت از تولید داخل و ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشتند و ایشان هم به‌درستی بر ممنوعیت این واردات تأکید کردند، ولی متأسفانه شاهدیم که یکی از همین شرکتهای تولیدکننده لوازم خانگی در برخی محصولات خود توصیه اکید رهبری در خصوص حمایت از برند ایرانی و تقبیح برند خارجی را رعایت نمی‌کند و بر محصولات ایرانی خود مارک کره‌ای (دوو) نصب می‌کند و به‌نوعی خودش مبلغ برند کره جنوبی شده است که تبلیغات خیابانی این شرکت هم در سطح شهر به‌وضوح نمایان است.

فعالان حوزه لوازم خانگی معتقدند، حتی اگر نوع محصول تولیدی که برند دوو بر آن نصب می‌شود با دیگر مشابه ایرانی آن تفاوت داشته باشد که ظاهراً تفاوتی ندارد، باز هم شایسته نیست که به‌جای نصب برند ایرانی بر آن یک برند شناخته‌شده کره‌ای و خارجی نصب کند، با این انگیزه که شاید فروش آن بیشتر بشود یا خدای نکرده گران‌تر بفروشد.

البته به‌نظر می‌رسد مسئولان وزارت صمت و ارگان‌های نظارتی هم باید بر این مسئله بیشتر نظارت کنند که چرا یک محصول تولید داخلی با برند و مارک شناخته‌شده خارجی به‌جای ایرانی عرضه می‌شود. فروش یک محصول داخلی با برند شناخته‌شده خارجی نوعی تقلب محسوب می‌شود چرا که مصرف‌کننده را به اشتباه می‌اندازد و در حالی که تصور می‌کند کالای خارجی خریده است، حاضر می‌شود مبلغ بالاتری هم برای خرید آن کالا بپردازد.

بازار لوازم خانگی , انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ,

بازار لوازم خانگی , انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ,

بازار لوازم خانگی , انجمن صنایع لوازم خانگی ایران , بازار لوازم خانگی , انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ,

انتهای پیام/+

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *