تولید فولاد کشور تا ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن افزایش می‌یابد

تولید فولاد کشور تا ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن افزایش می‌یابد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وجیه‌الله جعفری صبح امروز در یک کنفرانس معدنی با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد به مرز ۳۰ میلیون تن و ظرفیت نصب شده فولاد به ۴۰ میلیون تن رسیده است، اظهار کرد: طی نیمه نخست امسال رشد صادرات در زنجیره فولاد به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن را شاهد بودیم اما تداوم و استمرار آن نیازمند برنامه‌ریزی‌های بعدی است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اهمیت صنعت فولاد با توجه به قابلیت ۱۰۰ درصدی بازیافت فولاد، بیشترین استحکام در بین فلزات دارد. استفاده از فناوری‌های جدید در تولید فولاد سبک و کاهش ۷۰ درصدی وزن ساختمان‌های اسکلت فولادی و همچنین کاهش ۵۰ درصدی وزن بدنه خودرو، بر کسی پوشیده نیست. امروز در زنجیره فولاد حدود ۳۶ میلیون تن آهن اسفنجی، ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندله و ۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کنسانتره ظرفیت نصب شده وجود دارد، اما در عین حال با مشکلاتی در تأمین مواد اولیه مواجه هستیم.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ تقاضای جهانی فولاد به ۲.۶ میلیارد تن برسد که ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و بایستی جایگاه خود را در این بین به دست آورده و تثبیت کند.

جعفری با بیان اینکه ایران برای سومین سال دهمین تولیدکننده فولاد جهان شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود ظرفیت ۵۵ میلیون تن شمش فولادی در افق ۱۴۰۴ محقق شود که تا امروز ۴۰ میلیون تن آن محقق شده و هفت میلیون تن دیگر در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. تا امروز بیش از ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در کل زنجیره فولاد سرمایه‌گذاری شده که ۱۹ میلیون دلار آن نصب شده است.

وی در ادامه به چند گلوگاه و مشکل اصلی در زنجیره فولاد از جمله تأمین مواد اولیه اشاره کرد و افزود: حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی در کشور وجود دارد و در سال‌های اخیر حدود یک میلیارد تن دیگر به این ذخایر اضافه شده است، اما با نگاه توسعه‌ای، این میزان ذخیره پاسخگوی نیازها در بلندمدت نخواهد بود و بر این اساس نیازمند توسعه اکتشافات هستیم. به منظور افزایش ذخایر جدید باید به سمت معادن زیرزمینی و توسعه اکتشاف در عمق برویم و در این راستا سرمایه‌گذاری در معادن خارج از کشور و توسعه فناوری‌های جدید نیاز است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو چالش دوم در این حوزه را توسعه زیرساخت‌های برق، آب، گاز، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی برشمرد و گفت: در این روستا سه شرکت بزرگ گل‌گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملو نخستین طرح انتقال آب را اجرایی کردند و سه طرح دیگر نیز توسط شرکت‌های فولادی در حال اجرا است. در زنجیره فولاد برای تأمین خوراک شرکت‌های فولادی و همچنین سوخت‌رسانی، نیازمند گاز هستیم.

معاون وزیر صمت همچنین برق مورد نیاز در صنعت فولاد را بین هشت تا ۹۰۰۰ مگاوات برشمرد و اظهار کرد: اکنون ۶۰۰۰ مگاوات برق در حال مصرف است و برای طرح‌های توسعه‌ای نیز نیازمند ۱۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات دیگر هستیم. به منظور توسعه زیرساخت‌های برق، تولید ۱۰ هزار مگاوات قرارداد با شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی وزارت نیرو در حال انعقاد است.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *