حمایت ایمیدرو از شکل گیری کسب و کارهای دانش بنیان

حمایت ایمیدرو از شکل گیری کسب و کارهای دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وجیه الله جعفری رئیس هیأت عامل ایمیدرو در آئین افتتاح جشنواره و نمایشگاه ایده‌های ارزش آفرین (اینوماین ۳) گفت: امروز احساس نیاز برای گذر از اقتصاد منبع محور به اقتصاد دانش بنیان در تمامی جوامع بیش از پیش احساس می‌شود و در این راستا باید زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان را از طریق شکل‌گیری کسب و کار دانش بنیان کوچک و متوسط فراهم کرد تا از دایره رقابت جا نمانیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما بر این باوریم که سرمایه‌های اقتصادی کشورمان تنها محدود به منابع زیرزمینی مانند نفت و معادن نیست بلکه نیروی انسانی سرمایه اصلی به حساب می‌آید؛ در واقع اصول بنیادی اقتصاد دانش‌بنیان بر نیروی انسانی خلاق و متخصص استوار شده است.

جعفری افزود: بر این اساس، کشور ما با در اختیار داشتن جمعیت جوان و پتانسیل‌های بالا در زمینه‌های فناوری، چند سالی است که در این مسیر حرکت خود را آغاز کرده است و با وجود تحریم‌های ظالمانه، اقتصاد کشور در حال تغییر شکل از منبع‌محوری به دانش‌بنیانی است.

اقدامات ایمیدرو در حوزه ارتقا نوآوری و حمایت از مؤلفه‌های مرتبط با آن

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به مهم‌ترین اقدامات این سازمان در حوزه ارتقا اکو سیستم نوآوری و حمایت از مؤلفه‌های مرتبط با آن، گفت: تأسیس مؤسسه پژوهشی و آموزشی دانشگاه تهران و ایمیدرو (یونیدرو)، تأسیس مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای نوین در حوزه معدن و صنایع معدنی (ایمینو)، ایجاد مرکز هوشمندی و رصدخانه فناوری و نوآوری صنایع معدنی و اجرای پروژه‌های پژوهشی، کاربردی و تقاضا محور از جمله اقدامات ایمیدرو در این بخش است.

وی گفت: معدن و صنایع معدنی با سهم ۲۳ درصد ارزش بورس و ظرفیت‌های بالقوه شرکت‌های این حوزه، شرایط همکاری هم افزا با دانشگاه و مراکز علمی را دارا است.

جعفری افزود: امیدواریم با کمک و حمایت شرکت‌ها و مجموعه دانشگاهی در بخش معدن و صنایع معدنی بتوانیم نوآوری و ارائه ایده برای حل مسائل مرتبط با تولید را بیش از پیش شاهد باشیم.

کاهش ضایعات و کربن در بخش تولید

جعفری در بخش دیگری از سخنانش گفت: برنامه ریزی برای کسب دانش «کاهش ضایعات و کربن در بخش تولید» از طریق برگزاری جشنواره اینوماین مورد توجه است. امروز بحث کربن و ضایعات صفر در صنعت در شمار الزامات شرکت‌های جهانی قرار گرفته است. به طور حتم استفاده از ظرفیت‌های علمی از مراحل اکتشاف، استخراج و در بخش نهایی (تولید محصول) ما را به ضایعات صفر نزدیک خواهد کرد.

برنامه تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح تا سال ۱۴۰۴

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: ایمیدرو از آغاز به کار خود، ۲۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری با بخش خصوصی تعریف کرد و تا سال ۱۴۰۴ این رقم تا ۳۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. ایمیدرو در طول چند سال گذشته تلاش کرده تا در حوزه تنظیم و تسهیل گری و به ویژه بسترسازی برای بخش خصوصی اقدامات توسعه‌ای را عملیاتی کند.

جعفری عنوان کرد: در این راستا ۷.۶ میلیارد دلار از طرح‌ها توسط بخش خصوصی و با هدایت و حمایت ایمیدرو تعریف شد که ۲.۷ میلیارد دلار آن در سال گذشته افتتاح شد. اعتقاد داریم حضور بخش خصوصی باید در اجرا پررنگ شده و ایمیدرو عملکرد حمایتی و توسعه‌ای خود را دنبال کند.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی های ویژه

این سایت به فروش میرسد برای استعلام قیمت با شماره 09128399961 تماس بگیرید09128399961
+
اندروید
اندروید
بالا