دعوا بر سر خودرو بالا گرفت/ خودروهای بورسی، قرعه کشی نمی‌شوند

دعوا بر سر خودرو بالا گرفت/ خودروهای بورسی، قرعه کشی نمی‌شوند

به گزارش خبرنگار مهر، پیش بینی تولید ۱.۲ میلیون خودرو تا پایان سال، استفاده از رمزارز در حوزه تجارت تا پایان سال، ورود رسمی شورای رقابت به تنظیم قیمت و عرضه خودرو، رأی شورای عالی بورس به تداوم عرضه خودروها در بورس، خودروهای بورسی، قرعه کشی نمی‌شوند، موافقت کمیسیون تلفیق مجلس با واردات خودروهای کارکرده، ارسال لایحه ایجاد سازمان بازرگانی به مجلس، احیای ۲۳۷۰ واحد راکد، استفاده از رمزارز در حوزه تجارت تا پایان سال، رأی کمیسیون تلفیق مجلس به عرضه خودرو در بورس در ۱۴۰۲ و ابلاغ شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

پیش بینی تولید ۱.۲ میلیون خودرو تا پایان سال

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت ضمن تشریح آخرین وضعیت تولید خودرو و اشاره به رشد ۲۰ درصدی تولید، پیش بینی کرد که تا پایان سال ۱.۲ میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید شود.

وی در مورد عرضه خودرو نیز گفت که در انتهای دی ۱۴۰۰ تعداد خودروهای تحویل شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور ۷۰۰ هزار دستگاه بوده که این میزان در پایان دی سال جاری به ۹۱۰ هزار دستگاه رسیده و شاهد افزایش ۳۰ درصدی تعداد تحویل خودرو نسبت به مدت مشابه پارسال هستیم. (جزئیات بیشتر)

ورود رسمی شورای رقابت به تنظیم قیمت و عرضه خودرو

طی هفته جاری شورای رقابت با انتشار دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو، ورود خود به خودروسازی کشور را رسماً اعلام کرد؛ از جمله مهم‌ترین بندهای این دستورالعمل باید به لزوم عرضه خودروها از سامانه یکپارچه و تعیین قیمت با فرمول شورای رقابت و ضوابط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اشاره کرد.

خبرگزاری مهر در گزارشی به این مساله پرداخت که با توجه به عدم تغییر قیمت خودرو طی ۱۴ ماه گذشته، وزارت صمت از ماه‌ها پیش موافقت خود را با ورود شورای رقابت به عرصه خودرو به جهت افزایش قیمت این محصول اعلام کرده بود. (جزئیات بیشتر)

رأی شورای عالی بورس به تداوم عرضه خودروها در بورس

با این حال مقاومت سازمان بورس در برابر این تصمیم شورای رقابت نشکست و این سازمان روز سه شنبه رأی به تداوم عرضه خودروهایی که از قبل پذیرش شده اند در بورس داد.

خودروهای بورسی، قرعه کشی نمی‌شوند

مجید عشقی رئیس سازمان بورس در این ارتباط گفت: در واقع خودروهایی که از قبل یعنی تقریباً طی دو ماه گذشته پذیرش شده‌اند، همچنان در بورس عرضه خواهند شد. در همین راستا از عرضه کنندگان خواستیم که برنامه عرضه دهند تا متقاضیان خرید بتوانند برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

به گفته عشقی، خودروهایی که در بورس کالا عرضه می‌شوند وارد فرایند قرعه کشی نخواهند شد و با سازوکار بورس عرضه می‌شوند.

رأی کمیسیون تلفیق مجلس به عرضه خودرو در بورس در ۱۴۰۲

پس از این مجادله‌ها نیز رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توضیح جزئیات مصوبه این کمیسیون، گفت: شرکت‌های خودروساز داخلی موظف هستند تا بر اساس برنامه تولیدی طبق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب شورای رقابت می‌رسد، از ابتدای سال آینده خودروهای تولیدی خود را از طریق بورس کالا و بر اساس ضوابط مربوطه عرضه کنند. شورای رقابت نیز موظف است بر اساس بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ تا پایان فروردین‌ماه سال آینده قیمت جدید خودروها را بر اساس آنالیز هزینه تمام شده و با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت‌های تولیدی مورد تأیید حسابرس محاسبه و در بازه‌های حداکثر سه ماه مجدداً بروزرسانی کنند.

به گفته زارع، شرکت بورس کالا موظف است ۸۵ درصد مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا و قیمت مصوب شورای رقابت را به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز کند تا به منظور توسعه حمل و نقل عمومی درون شهری متناسب با شاخص جمعیت و محرومیت در قالب پرداخت به ذی‌نفع نهایی با نظارت وزارت کشور در اختیار شهرداری‌ها قرار دهند.

موافقت کمیسیون تلفیق مجلس با واردات خودروهای کارکرده

جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: «در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ اجازه واردات انواع خودروهای دست دوم سواری، کشنده، کامیون، ون، اتوبوس و مینی‌بوس تا ۵ سال کارکرد به دولت داده شد.»

گفتنی است، پس از اتمام بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، مواد لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور باید به تصویب نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی برسد.

ارسال لایحه ایجاد سازمان بازرگانی به مجلس

لایحه ایجاد سازمان بازرگانی و تنظیم بازار طی نامه شماره ۲۱۱۸۱۹ مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ برای انجام تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با سازمان بازرگانی اعلام کرد که این سازمان با ادغام شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد.

استفاده از رمزارز در حوزه تجارت تا پایان سال

علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مورد استفاده از رمز ارز در حوزه تجارت گفت: منتظر ایجاد حساب ریالی از سوی بانک مرکزی هستیم و پس از ان به صورت رسمی با رمزارز واردات انجام می‌شود. البته تاکنون با استفاده از رمزارز تقریباً ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار به صورت پایلوت با همکاری بانک مرکزی بدون استفاده از زیرساخت‌های نرم افزاری واردات انجام داده ایم.

به گفته وی ساختار کار تمام است و حساب ریالی نیز تا دو سه هفته دیگر از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود و تا پایان سال رسماً فرایند رمزارز را پیاده می‌کنیم.

ابلاغ شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات

سازمان توسعه تجارت ایران با ارسال نامه‌ای به مدیران صنایع ۵ استان کشور نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس را ابلاغ کرد.

احیای ۲۳۷۰ واحد راکد

علی رسولیان رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون تعداد واحدهای راکد ۱۴ درصد کاهش یافته است یعنی از ۸ هزار و ۵۶ واحد به ۶ هزار و ۹۱۵ واحد راکد رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز یک هزار و ۱۹۱ واحد صنعتی_تولیدی راکد احیا شده که ۲۷۰ خارج از شهرک‌های صنعتی بوده و ۹۲۴ واحد نیز داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی بوده است. همچنین یک هزار و ۷۴ واحدی که زیر ۵۰ درصد کار می‌کردند که هم اکنون به بالای ۵۰ درصد تولید رسیدند.

به گفته معاون وزیر صمت، در مجموع ۲ هزار و ۳۷۰ واحد تولیدی راکد مجدد به چرخه تولید بازگشتند.

وی تصریح کرد: از ۲ هزار و ۱۶۶ واحد جدید نیز بهره برداری شد که ۳۳ هزار شغل ایجاد کرده است.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *