رئیس کل سازمان توسعه تجارت: تقویت صندوق ضمانت صادرات در دستور کار است

رئیس کل سازمان توسعه تجارت: تقویت صندوق ضمانت صادرات در دستور کار است

رئیس کل سازمان توسعه تجارت: تقویت صندوق ضمانت صادرات در دستور کار است

رئیس کل سازمان توسعه تجارت تقویت صندوق ضمانت صادرات ایران را از برنامه های در دستور کار برای تقویت صادرات غیرنفتی برشمرد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا پیمان پاک در نشست هم اندیشی روسای اتاق های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان و آیین بازگشایی مجازی پاویون ج. ا.ایران در اکسپو 2020 که با حضور فاطمی امین، وزیر صمت برگزار شد، افزود: در مجموعه سازمان توسعه تجارت ارتباط دوسویه با رویکرد تجارب آرا با استفاده از نظرات بخش خصوصی و صادرکنندگان را دنبال می کنیم تا سیاست های توسعه تجاری را بتوانیم محقق نماییم.

وی با بیان اینکه افزایش صادرات کشورمان به میزان 35 میلیارد دلار در افق 1404 هدف‌گذاری شده است، تاکید کرد: این هدف گذاری با تاکید بر صادرات غیرنفتی، تعامل با کشورهای همسایه، اصلاح پارامترهای صادراتی، هماهنگی سیاست های ارزی و صادراتی و همچنین تکمیل زنجیره های صادراتی و ارزش افزوده مورد تاکید است.

رئیس کل سازمان تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشورهای صادراتی به اولویت های اول و دوم تقسیم شده است، ادامه داد: تمام تمرکز برای بسیج منابع روی کشورهای اولویت اول است که این کشورها شامل کشورهای همسایه و کشورهایی مانند هند و چین می باشند.

پیمان پاک همچنین تصریح کرد: پتانسیل صادرات حداقل 100 میلیارد دلاری به کشورهای هدف را داریم.

وی همچنین تسهیل تجاری، شبکه توزیع و بازاریابی و سازوکارهای مالی را از محورهای مهم هدف گذاری صادراتی عنوان کرد و گفت: این موارد در واقع الزامات لازم برای رفع چالش ها و تبدیل نقاط ضعف به قدرت هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اولویت های کالایی مشخص شده است، اضافه کرد: صنایع دارای ظرفیت خالی در این حوزه شناسایی شده است.

پیمان پاک همچنین با تاکید بر مدیریت زنجیره تامین کالا برای تحقق اهداف صادراتی، گفت: از مهمترین چالش های توسعه تجارت در بازارهای مقصد فاصله زیاد رویکردهای تجارت بازرگانان با اصول حاکم بر بازار حرفه‌ای است.

وی همچنین در خصوص مدیریت زنجیره تامین کالا، بیان کرد: نقدینگی نهادهای مالی و پولی را به سمت مدیریت زنجیره تامین هدایت خواهیم کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع زنجیره سازی بین المللی برای تحقق اهداف صادراتی، اضافه کرد: در این حوزه زنجیرسازی با محوریت تولید، فعال سازی عملیات سوآپ در حوزه های تجاری و زنجیره سازی با هدف صادرات یا تأمین مواد اولیه را دنبال می کنیم.

پیمان پاک، صادرات خدمات فنی مهندسی از دیگر اولویت های صادراتی دانست و گفت: روی این موضوع باید کار بیشتری انجام شود و علاوه بر این صادرات محصولات دانش‌بنیان نیز باید مورد تاکید بیشتری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه موضوع لجستیک و توسعه ترانزیت را نیز در دستور کار داریم، افزود: گره های لجستیک را شناسایی کرده ایم و سازمان توسعه تجارت به عنوان پنجره واحد با کمک دیگر وزارتخانه‌ها رفع این موضوعات را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه 14 پروژه زیرساختی و 11 پروژه مسیر تجاری را تعریف نموده ایم، ادامه داد: در حوزه مسیرهای تجاری صادرات به کشورهایی از جمله روسیه، عراق، سوریه، پاکستان، عمان، ونزوئلا و ترکیه و… و. را دنبال می‌کنیم.

پیمان پاک همچنین بیان کرد: پروژه های حوزه زیرساختی نیز شامل رویدادهای تجاری، موافقتنامه ها، تقویت کانال های مالی بانکی، تامین مالی فعالیت های صادراتی و زنجیره تامین، پشتیبانی و احیای مسیرهای لجستیک، فعال سازی خطوط حمل و نقل کالاهای فساد پذیر با ارزش افزوده و توسعه پایانه های صادراتی هستند.

وی اضافه کرد: از دیگر پروژه های زیرساختی می توان به حل چالش های ارزی و قوانین و مقررات صادرات، ارتقاء بعد تجاری قرارداد 25 ساله چین، تقویت صندوق ضمانت صادرات، ارتقاء نشان‌های تجاری، توسعه بازارچه های مرزی و ارتقاء نقش مناطق آزاد اشاره کرد.

انتهای پیام/

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *