طرح توانمندسازی تولید در خراسان رضوی با همکاری دانشگاهیان اجرا می‌شود

طرح توانمندسازی تولید در خراسان رضوی با همکاری دانشگاهیان اجرا می‌شود

جواد خزاعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اهداف اجرای طرح "تاپ" را توسعه بخش دانش بنیان بنگاه های اقتصادی، ارتقای سطح مهارت دانش آموختگان مشمول خدمات سربازی، تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه، ارتقای توان فنی و مهندسی بنگاه های تجاری، ظرفیت سازی اشتغال و خلق ارزش افزوده جدید، تامین اشتغال زایشی و پایدار برشمرد.

و ادامه داد: طرح تاپ که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین شده زمینه ای برای بهره گیری واحدهای تحقیق و توسعه صنایع از طرحهای پژوهشی دانشگاه ها را فراهم کرده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در بخشی از این طرح با عنوان "سرباز صنعت" دانش آموختگان دانشگاه ها در رشته های مرتبط می توانند دوره خدمت سربازی خود را در بخش تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی گذرانده و طرحشان را در آن بخش اجرا کنند.

خزاعی افزود: در بخش دیگری از طرح "تاپ" تحت عنوان "استاد صنعت" استادان دانشگاه ها در رشته های مرتبط می توانند با خدمت به مدت یک سال در بخش تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی از فرصتهای مطالعاتی بهره گرفته و پس از اتمام این دوره به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه مشغول به کار شوند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: امسال سهمیه استان از بخش "سرباز صنعت" طرح تاپ جذب یک نفر بود اما با توجه به رشد ۱۰۰ درصدی صدور پروانه های تحقیق و توسعه صنایع استان در سال جاری، این تعداد به ۱۹ نفر افزایش یافت که از این تعداد تاکنون ۱۵ نفر به عنوان "سرباز صنعت" جذب بخشهای تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی استان شدند.

خزاعی افزود: در حوزه "استاد صنعت" نیز امسال ۱۱ نفر از اساتید دانشگاه های خراسان رضوی در رشته های مرتبط برای حضور در بخش تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی استان در سامانه مربوطه ثبت نام کردند.

وی اضافه کرد: در هفت ماهه امسال ۲۶ پروانه بهره برداری برای واحدهای تحقیق و توسعه صنایع خراسان رضوی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۱۱ مورد بود بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به برخورداری ۳۰۰ واحد صنعتی این استان از بخشهای "تحقیق و توسعه" گفت: زمینه فعالیت پروانه های بهره برداری صادره برای بخشهای تحقیق و توسعه صنایع در سال جاری شامل برق، خودرو و نیرو محرکه، صنایع نساجی، سلولزی، غذایی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، معدنی، فلزی، نساجی و پوشاک و چرم، دارویی، بهداشتی و آرایشی، ماشین سازی و ساخت تجهیزات، کانی غیرفلزی، خدمات فنی و مهندسی و الکترونیک است.

پنج هزار و ۳۴۹ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۲۸۴ هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۹۴ هزار و ۴۹۴ نفر در خراسان رضوی پروانه بهره برداری دارند که سهم آنها از تعداد واحدهای دارای پروانه بهره برداری کل کشور هشت درصد و از اشتغال این واحدها در کل کشور هشت درصد است.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی های ویژه

این سایت به فروش میرسد برای استعلام قیمت با شماره 09128399961 تماس بگیرید09128399961
+
اندروید
اندروید
بالا