فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد

فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد

فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد

در جهت اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغالسنگ فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در جلسه اخیر فعالان حوزه زغال سنگ با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه حساس معادن زغالسنگ و لزوم اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغالسنگ مباحثی مطرح شد.

همچنین در این جلسه تأکید شد با توجه به شرایط سخت این معادن باید نگاه ویژه دولت به این حوزه ایجاد شود چراکه با توجه ذخایر عظیم زغالسنگ در شان کشور ما نیست که وارد کننده زغالسنگ باشیم. در این جلسه نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کردند باید با یک برنامه ریزی جهت اقتصادی نمودن تولید زغالسنگ ، کشور ما از یک وارد کننده زغالسنگ به صادر کننده تبدیل کنیم.

در ادامه این جلسه ضمن ارائه پیشنهاداتی برای حل مشکلات معادن زغال سنگ در جهت هم اندیشی و هماهنگی سیاستهای کل کشور فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز کشور با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

مصوبات این جلسه به شرح زیر است:

  1. با توجه به قیمت تمام شده تولید زغالسنگ در ایران و همچنین قیمتهای جهانی زغالسنگ مشابه زغال پایه ایران جهت استمرار حیات معادن فعلی و تشویق سرمایه گذاری در معادن زغالسنگ جهت کاهش واردات غیر قابل توجیه مقرر گردید در فرمول نرخ برابری 5 /26 درصد زغالسنگ نسبت به فولاد تجدید نظر بنیادی شود .
  2. با توجه به اینکه جهت تعیین نرخ برابری ماهیانه قیمت زغالسنگ نسبت به فولاد درحال حاضر فقط نرخ فروش داخلی مبنا است مقرر گردید پیگیری لازم از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی جهت اصلاح این روش به روش جدید بر مبنای نرخ شمش معدل قیمت فروش داخلی و خارجی بر مبینای کدال فولاد خوزستان قرار گیرد .
  3. با توجه به مشکلات پرداخت فوق العاده مشاغل سخت و زیان آور کارگران زحمت کش زغالسنگ مقرر گردید از سازمان تامین اجتماعی پیگیری شود که همانند منطقه طبس معادن زغالسنگ کل کشور بتوانند این فوق العاده را به صورت ماهیانه در قالب لیست بیمه پرداخت کنند.
  4. در جهت کمک به احیا معادن زغالسنگ و تشویق سرمایه گذاری در این حوزه به منظور خودکفایی مقرر گردید پیگیری لازم از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی جهت معافیت 10 ساله حقوق دولتی معادن کشور از سوی وزارت صمت در دستور کار قرار گیرد.
  5. پیشنهاد شد در جهت هم اندیشی و هماهنگی سیاستهای کل کشور فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز کشور با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

انتهای پیام/

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *