ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای تهدید یا فرصت؟

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای تهدید یا فرصت؟

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای تهدید یا فرصت؟

دستور مقام معظم رهبری در ارتباط با ممنوعیت بازگشت دو شرکت تولیدکننده لوازم خانگی کره‌ای محل بحث فراوان میان فعالان رسانه‌ها شده است…

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دستور مقام معظم رهبری در ارتباط با ممنوعیت بازگشت دو شرکت تولیدکننده لوازم خانگی کره‌ای محل بحث فراوان میان فعالان رسانه‌ها شده است اما با قاطعیت می‌توان گفت اتخاذ این تصمیم در میان‌مدت می‌تواند هم به رشد سرمایه‌گذاری خارجی منجر شود و هم کمک مهمی به صادرات کشور کند، در کوتاه‌مدت نیز هیچ خطری مصرف‌کنندگان داخلی را تهدید نخواهد کرد، در این باره دلایل زیر به‌لحاظ فنی و عملی قابل طرح است؛

اوّل ـ دو شرکت کره‌ای پیش از اینکه اساساً ورود کالاهای لوازم خانگی به کشور ممنوع شده باشد، با میل و اراده خود و از ترس از آمریکا از بازار ایران خارج شدند.

دوم: در دو سال گذشته که این شرکت‌ها با میل خود از کشور خارج شدند، بازار لوازم خانگی نه با کمبود ویژه لوازم خانگی روبه‌رو بود نه با افزایش سرسام‌آور قیمت محصولات نظیر آنچه در خودرو رخ داد. شرکت‌های داخلی نیز با برنامه‌ریزی صحیح و تولید لازم توانستند جای خالی این دو شرکت اصلی کره‌ای را در بازار ایران پر کنند.

سوم: باید تشکر ویژه داشت از رهبر فرزانه انقلاب و دولت مردمی که با دستوری که به‌دنبال درخواست تولیدکنندگان داخلی صادر کردند، باعث شدند ارزهای ایران که در کره جنوبی بلوکه شده بود، به‌صورت تخریب‌کننده وارد کشور نشود. این میان ورود این حجم عظیم از کالاها با دلارهای بلوکه‌شده ایران، هیچ آورده‌ای جز ورشکستگی کارخانجات تولیدی که با همت در روزهای سخت سالهای گذشته کنار مردم عزیز بودند نداشت.

چهارم: توجه رهبر انقلاب به تولید ملی میان مسئولان کشور امری است غیرقابل انکار، این توجه و همچنین صدور دستور اخیر همراه با تلاش دولت برای ساختن «ایران قوی» که از شعارهای اصلی رئیس جمهور محترم بود زمینه‌ساز رشد و همچنین برداشته شدن یکی از مهمترین موانع تولید صنعت لوازم خانگی خواهد بود، به‌عبارت روشن‌تر اهتمام ویژه‌ای که دولت نسبت به این دستور نشان داد کاملاً در راستای تحقق شعار سال یعنی «تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها» است.

پنجم: این ادعا که «با ممنوعیت واردات لوازم خانگی شرکت‌های تولیدکننده تبدیل به خودروسازهای داخلی می‌شوند» با واقعیت منطبق نیست. در حوزه لوازم خانگی انحصار تولید مانند شرکت‌های خودروسازی وجود ندارد.

ششم: اتفاقاً بد نیست به تجربه توسعه کره جنوبی در همین رابطه نگاهی بیندازیم؛ جون چانگ نویسنده کره‌ای کتاب «تجربه توسعه آسیای شرقی: معجزه، بحران و آینده»، که در سال 1398 نشر ثالث ترجمه‌ای از آن را منتشر کرد، به بررسی تجربه کشورهای جنوب شرقی آسیا برای رسیدن به توسعه پرداخته است. او در این کتاب در ارتباط با «کیفیت مداخله دولت در اقتصاد» به مدل کره جنوبی در رشد و توسعه شرکت‌های لوازم خانگی و خودروسازی اشاره کرده است. براساس مطالعات و گزارش‌هایی که در این کتاب منتشر شده است، کره جنوبی اتفاقاً با ایجاد انحصار برای شرکت‌های تولیدکننده داخلی خود (از جمله ال‌جی و سامسونگ) به توسعه دست پیدا کرده است.

در مجموع می‌توان گفت؛ با دستور اخیر رهبر معظم انقلاب دو نگرانی کمبود لوازم خانگی و همچنین انحصار تولید برای یک یا دو شرکت تولیدکننده، کاملاً بی‌اساس است اما در طرف دیگر این شرایط فرصت مناسبی برای مجموعه دولت مردمی سیزدهم، تولیدکنندگان داخلی و صنایع کشور می‌تواند ایجاد کند تا ضمن سهولت در امر سرمایه‌گذاری‌های مشترک، بازارهای منطقه را برای صادرات هدف‌گذاری کنند تا از فرصت ایجادشده در جهت ارزآوری بیشتر کشور استفاده شود. طبیعی است کالاهایی که با هدف صادرات تولید خواهد شد، نگرانی مصرف‌کننده داخلی را به‌لحاظ کیفیت نیز برطرف خواهد کرد.

* سجادباشی، رئیس هیئت مدیره کارخانجات لوازم خانگی پارس

انتهای پیام/+

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *