نرخ تورم عمده فروشی در آمریکا دوباره رکورد زد

نرخ تورم عمده فروشی در آمریکا دوباره رکورد زد

نرخ تورم عمده فروشی در آمریکا دوباره رکورد زد

داده های اقتصادی در آمریکا حاکی است که نرخ تورم عمده فروشی در این کشور به رکورد دیگری دست یافته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در آمریکا که قیمت کالاها و خدمات را اندازه گیری می‌کند در ماه سپتامبر 8.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که بزرگترین رشد این شاخص نسبت به رکوردهای سال 2010 محسوب می شود.

اما نرخ سالانه تورم عمده فروشی در این کشور، قیمت های کنونی را در برابر اقتصادی که در سپتامبر 2020 با مشکل مواجه بوده است، اندازه گیری می کند.

بر اساس این گزارش، به طور ماهانه، قیمت تولیدکننده در ماه سپتامبر تنها 0.5 درصد افزایش یافت. این میزان کمتر از آن چیزی بود که بسیاری تصور می کردند و کمترین افزایش ماهانه در سال جاری میلادی را ثبت کرد.

افزایش تورم تولید کننده در اقتصاد آمریکااقتصاد آمریکا 19.2 درصد طی همه‌گیری کرونا کوچک شد

قیمت خدمات نیز کمترین تاثیر را بر افزایش شاخص قیمت تولیدکننده در ماه سپتامبر داشت. قیمت خدمات نسبت به ماه قبل فقط 0.2 درصد افزایش یافت. این رقم کمترین افزایش ماهانه امسال بود.

کاهش شدید قیمت سفرهای هواپیمایی که با افزایش ابتلا به ویروس کرونای دلتا در آمریکا همراه بود، به کاهش قیمت خدمات در ماه گذشته کمک کرد.

در عین حال، محرک اصلی جهش نرخ تورم عمده فروشی طی ماه گذشته میلادی، قیمت انرژی بود که به دلیل کمبود جهانی نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ در حال حاضر به سمت بالا حرکت می کند.

تقاضای نهایی آمریکا برای انرژی در ماه سپتامبر 2.8 درصد افزایش یافت و 40 درصد از افزایش قیمت تولیدکننده را به خود اختصاص داد.

بر اساس این گزارش، قیمت بنزین در آمریکا طی ماه گذشته میلادی 3.9 درصد افزایش یافت.

وقتی تولیدکنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات با قیمت های بالاتری روبرو می شوند، اغلب این هزینه ها را به مصرف کنندگان منتقل می کنند.

روز چهارشنبه، وزارت کار ایالات متحده گزارش داد که قیمت مصرف کننده در سپتامبر 0.4 درصد نسبت به ماه قبل و 5.4 درصد در 12 ماه گذشته افزایش یافته است.

انتهای پیام/

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *