۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور مواد خام است

۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور مواد خام است

به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در حاشیه جلسه هم اندیشی با صادرکنندگان و رؤسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با دستورالعملی که تا یکماه آینده از سوی وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت تدوین خواهد شد، مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان حداکثر در مدت ۳۰ روز عودت داده می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۷ شوک‌هایی به علت تحریم‌ها به اقتصاد ایران وارد شد که در نتیجه آن کشور به دوران اضطرار ارزی وارد شد، لذا به همین دلیل قواعدی در مورد صادرکنندگان و تعهد ارزی صادرات وضع شد تا تلاطمات ارزی مدیریت شود، اما این موضوع باید حداکثر یک سال طول می‌کشید و ساز و کارهای مرتبط با آن اصلاح می‌شد.

وزیر صمت با بیان اینکه باید کشور با شرایط جدید تطبیق می‌یافت، افزود: بنابراین نباید به دلیل یک سری از اهداف صادرات کشور تحت قرار می‌گرفت، بنابراین ابلاغیه از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهور امروز ابلاغ شده که بخشی از این مشکلات را حل کرده است.

وی گفت: امیدواریم در سال آینده صادرکنندگان با هیچ محدودیتی از جمله رفع تعهد ارزی مواجه نباشند. اما تحقق این موضوع به دست صادرکنندگان و با حمایت ما امکان پذیر خواهد بود، به طوری که تراز صادرات غیرنفتی کشور باید مثبت شود، تا بسیاری از نگرانی‌هایی که از بابت بازگشت ارز حاصل از صادرات در سطح کلان وجود دارد، مرتفع شود.

فاطمی امین افزود: مصوبه اقتصادی امروز دولت چند نکته حائز اهمیت در مورد رفع تعهد ارزی دارد که در دوران فعلی می‌تواند راهگشا باشد. امروز در جمع صادرکنندگان قول دادم که تمامی مسائل و مشکلات صادراتی را یک به یک تا پایان امسال مرتفع کنیم، لذا این کار در قالب ۱۸ پروژه به ثمر خواهد رسید.

وی به جلسات مشترک وزارت صمت با وزارت اقتصادی مبنی بر استرداد به موقع مالیات بر ارزش افزوده صادرات اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده صادرات باید ظرف یک ماه مسترد شود، این در حالی است که هم اکنون این کار متوقف است، اما به تفاهم رسیده‌ایم که وزارت صمت و اقتصاد ظرف یک ماه ساز و کارهای بازگشت مالیات بر ارزش افزوده را تدوین کنند.

وزیر صمت افزود: زمینه را فراهم خواهیم کرد تا صادرات رونق بگیرد و در مبادی واردات و مقاصد صادراتی تنوع ایجاد کنیم.

فاطمی امین گفت: ۲۴ میلیارد دلار از صادرات کشور به صورت تقریباً خام صادرات می‌شود، در حالی که نباید کالاهایی صادر شود که ارزش افزوده و اشتغال کمی ایجاد می‌کند.

وی افزود: بخش عمده‌ای از محدودیت‌های وارداتی و صادراتی با مصوبه ستاد اقتصادی دولت حل می‌شود، اما باید کار کنیم که مجبور نباشیم، به علت کمبود ارز صادرکنندگان آزار ببینند.

وزیر صمت گفت: در رابطه با خودرو وزارت صمت برنامه‌های خوبی برای افزایش تولید و مدیریت قیمت در بازار تدارک دیده است که طی روزهای آتی خبرهای آن اعلام خواهد شد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *