بهترین دستگاه ساخت فنر

بهترین دستگاه ساخت فنر

همانطور که می دانید فنر کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد و برای پاسخگویی به نیازهای صنعتی نیاز به ساخت فنر به صورت عمده در تعداد بالا است. حال برای این کار از دستگاه ساخت فنر استفاده می شود که قادر به ساخت انواع فنر در اندازه ها و مدل های مختلف است. تولید کردن فنرها در شکل‌ ها و رنگ‌ ها و ابعاد مختلف سبب شده تا بتوانیم از آن‌ها در وسایل مختلف استفاده کنید و از عملکرد آن بهره ببریم. ماشین آلات فنر سازی یا همان دستگاه های ساخت فنر، این قابلیت را دارند که با دادن برنامه به آن نوع فنر مورد نظر را به صورت انبوه تولید کنند. در ادامه سعی ما بر این است که در مورد بهترین دستگاه ساخت فنر و تولید انواع فنر با شما صحبت کنیم و مطالب کاربردی را در این برای شما بیان کنیم.

معرفی دستگاه های ساخت فنر

می دانید که تکنولوژی و دستگاه های مختلفی برای ساخت انواع فنر وجود دارند که به روش های مختلف برای تولید فنر استفاده می شوند. دستگاه‌ های تولید فنر یا ماشین آلات ساخت فنر، تجهیزاتی هستند که برای تولید فنرهای فلزی به کار می‌ روند. این دستگاه‌ ها عموما دارای تکنولوژی پیشرفته‌ ای هستند که امکان ساخت فنرها با اندازه‌ ها، شکل‌ ها و انواع مختلف را فراهم می‌ کنند. با توجه به اینکه فنرها انواع مختلفی دارند، روش های ساخت آن ها نیز متفاوت است و نیاز به دستگاه های مخصوص دارند. از روش های مختلف فنرسازی می توان به ساخت فنر با دستگاه سیم پیچ، تولید فنر با دستگاه خم کننده اشاره کرد. در ادامه به معرفی دستگاه ساخت فنر می پردازیم. این انواع دستگاه ساخت فنر به شرح زیر می باشد:

دستگاه سیم پیچ تولید فنر (coiling)

یکی از پر کاربردترین و پر استفاده ترین دستگاه فنرسازی، دستگاه سیم پیچ است که با اسم دستگاه کویل نیز شناخته می شود. این نوع دستگاه نوعی دستگاه CNC است که برای ساخت و تولید ساخت فنرهای فشرده سازی، فنرهای الحاقی و فنر پیچشی مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد دستگاه سیم وپیج به این صورت می باشد که باید سیم و مفتول های فلزی را در دستگاه قرار داده و دستگاه با غلطک هایی که دارد مفتول را می چرخاند و در آخر سیم را به شکل فنر مورد نظر تبدیل می کند. همچنین بر اساس کاربردی که فنر مورد نظر دارد می توان فرم و قطر آن را طراحی و تولید نمود.

دستگاه خم کننده فنر

یکی دیگر از دستگاه های تولید فنر ، دستگاه خم کننده فنر است. نوعی از فنر ها وجود دارند که شکل منظمی نداشته و دارای اشکال مختلف نیز هستند که به این مدل فنرها، فنر فرمینگ نیز گفته می شود. کارکرد این دستگاه به این صورت است که از یک مکانیزم خم کننده برای شکل دادن به فنر استفاده می کند و از آن برای ساخت فنرهای فرمینگ استفاده می شود. این دستگاه سیم را به مجموعه ای از غلتک ها سوق می دهد که هر کدام توسط برنامه کامپیوتری که به آن داده شده شکل خاصی را به مفتول می دهند و با خم کردن سیم شکل فنرهای فرمینگ را ایجاد می کند. این دستگاه قادر است سیم ها را به شکل های u، زیگزاگ و همچنین انواع زیادی از سیم های دیگر در بیاورد. از جمله ویژگی های دستگاه ساخت فنر خم کننده فنر شامل موارد زیر می شود:

 1. قابلیت امکان کنترل و برنامه ریزی دستگاه توسط
 2. برخورداری از سنسور کنترل سیم
 3. دارا بودن چرخ دستی برای تنظیم
 4. ویژگی نگهدارندگی قوی مفتول
 5. کارکرد راحت و سریع
 6. صفحه نمایش لمسی
 7. در اختیار داشتن سرویس دهنده های اختیاری، سنسورهای زاویه ای، اسلایدهای پنوماتیک، سرویس دهنده های اختیاری
 8. و …

همچنین نکته جالب در مورد دستگاه خم کننده سیم این است که سر ابزار را می تواند تا ۳۶۰ درجه بچرخاند. بنابراین به واسطه همین قابلیتی که دارد می توان فرم ها و شکل های مختلفی را به فنر داد.

دستگاه ساخت فنر فرمینگ (شکل دهنده‌ی فنر)

دستگاه فرمینگ یک دستگاه CNC مکانیزه شده برای ساخت فنراست که با قابلیت ها و امکانات هایی که دارد توانایی ساخت انواع فنر فشاری، فنر پیچشی و سایر فنرهای مشابه دیگر را دارا می باشد. نکته حائز اهمیت در مورد دستگاه ساخت فنر فرمینگ این است که این دستگاه یک دستگاه کامل محسوب می شود. همچنین کارکرد این دستگاه به این صورت است که دستگاه فرمینگ بین ۶ تا ۸ غلتک دارد و سیم ها توسط غلتک تغییر شکل یافته و به شکل فنر مورد نظر در می آیند. جالب است که این دستگاه طیف کاملی از کویل ها و خمیدگی های کنترل شده CNC را ارائه می دهد. از قابلیت های دیگر دستگاه ساخت فنر می توان به موارد پایین اشاره کرد:

 1. امکان برش هیدرولیک برای سیم هایی با قطر بالا
 2. قابلیت ایجاد خمش به صورت تک شعایی و چند شعایی با انعطاف پذیری کامل که سبب خمش می شود.
 3. قلاب شدن مفتول در دستگاه برای تولید فنر به صورت اتوماتیک
 4. برخورداری از صفحه نمایش لمسی که دادن برنامه به دستگاه را سریع و راحت تر می کند.

معرفی سه نوع دستگاه ساخت فنر

فرایند تولید فنرها چگونه است؟

برای ساخت و تولید فنر از چند فرایند مختلف استفاده می شود که هرکدام از این فرایندها شامل ویژگی های خاص خود می باشند. اما به طور کلی فرایند تولید فنر شامل مراحل زیر است:

تولید فنر با استفاده از فرایند گرمایشی

یکی از روش‌های معمول و رایج در تولید فنر استفاده از روش گرمایشی است. فرایند گرمایشی به این معنی است که هنگام تولید و ساخت فنرها، نیاز به گرما زدایی وجود دارد تا فنر بتواند شکل خود را حفظ کند. در این روش، به مفتول گرمای کنترل شده داده می شود تا نرم شود و به شکل مورد نظر درآید. در فرایند تولید فنر به روش گرم، گرما زدایی از فنر ها نیاز است تا فنر بتواند شکل خود را حفظ کند و نتیجه دلخواه صورت گیرد. نکته لازم به ذکر این است که توسط گرمازدایی قابلیت الاستیکی فنر ها حفظ شده و فرایند فشرده سازی فنرها انجام می شود.

فرایند سنگ زنی و سابیدن فنر

فرایند سنگ زنی و سابیدن فنر نیز یکی دیگر از روش های تولید و ساخت فنر می باشد. سنگ زنی فنر زمانی استفاده می شود که انتهای یک فنر فشرده سازی یا سیم پیچ مسطح شده باشد و یا به عبارت دیگر انتهای فنربه شکل صحیح شکل نگرفته باشد تا فنر بتواند به طور عمودی صاف بایستد. فرآیند سنگ زنی فنر توسط دستگاه ساخت فنر سنگ زنی صورت می گیرد. این فرایند به این صورت است که چرخ دستی فنر دارای ۲ چرخ سنگ زنی افقی نسبت به هم است که از هم جدا شده اند تا طول فنر اجازه ورود بین هر دو چرخ سنگ زنی را داشته باشد. بعد از این مرحله، بشقاب فنری یک صفحه جداگانه است که سوراخ هایی برای پذیرش فنر دارد. فنرها در سوراخ های ظرف فنری قرار خواهند گرفت و ظرف فنر با سرعت بسیار کمی از دور در دقیقه حرکت می کند. فنرها در بین دو چرخ سنگ زنی قرار می گیرند و پس از روشن شدن دستگاه انتهای فنر سابیده شده و آماده استفاده می شود.

از چه جنس فلزی برای ساخت فنر استفاده می کنند؟

جنس فلزهای فنر برای تولید

برای ساخت و تولید فنر در دستگاه ساخت فنر از فلزهای گوناگونی با توجه به خاصیت هایی که دارند استفاده می شود. اما به صورت کلی از رایج ترین فلزاتی که در تولید فنرها مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر می باشد:

 • سیم لخت کشیده شده
 • سیم حرارت داده شده با روغن
 • کروم – وانادیوم
 • کروم سیلیکون
 • سیم موسیقی
 • فولاد ضد زنگ
 • فسفر برنز/ برنج

کارخانجات تولید فنر در ایران

همانطور که می دانید در ایران تعداد زیادی شرکت در زمینه تولید و ساخت فنر وجود دارند که محصولات با کیفیتی را در این حوزه تولید کرده و در دسترس مشتریان خود می گذارند. کارخانجات تولید فنر در ایران از نظر تجهیزات، فناوری‌های مورد استفاده، دستگاه ساخت فنر، کیفیت تولید و توانایی ارائه محصولات متنوع به بازار، همواره در حال پیشرفت هستند. این کارخانجات با بهره گیری از تخصص و دانش فنی مناسب، توانسته‌ اند استانداردهای بین‌المللی را رعایت کرده و محصولات با کیفیت بالا و قابل اعتماد به بازار عرضه کنند.

بیشتر کارخانجات تولید فنر در ایران، مجهز به ماشین‌ آلات پیشرفته‌ ای برای تولید فنرهای مختلف، از جمله فنرهای فشاری و… می‌باشند. علاوه بر این، این کارخانجات به توانایی تولید حجم بزرگی از فنرها در زمان کوتاه و با کیفیت مناسب نیز دست یافته‌ اند. با افزایش تقاضا برای فنرهای متنوع و با کیفیت، کارخانجات تولید فنر در ایران پیشرفت مداوم در فرآیندهای تولید و کنترل کیفیت را در نظر گرفته و به دنبال ارتقای سطح تکنولوژی و کیفیت محصولات خود هستند تا بتوانند به مشتریان خود خدمت رسانی بهتری کنند. لازم به بیان است که محصولات تولیدی این شرکت ها که انواع فنرها بوده در صنایع مختلفی اعم از صنایع خودروسازی، صنایع الکترونیک، تولید لوازم خانگی و سایر موارد دیگر نیز استفاده خواهد شد. در اخر باید اضافه کنیم که برای دریافت مشاوره در مورد شرکت فنر سازی و یا پاسخ پرسش های خود می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *